کد خبر: ۵۶۷۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۷ - ۳۰ مهر ۱۳۹۸
به گزارش خبرخودرو، امروزه در کشور، مراكزی جهت ارائه خدمات امدادی به شكل منسجم و كارآمد وجود دارد که درخواست امداد از این مراکز، راهی مطمئن و ایمن در هنگام مواجهه با نقص فنی خودرو و حوادث رانندگی است. این درحالی است که هنوز هم برخی از افراد در هنگام وقوع سوانح و یا در هنگام مواجهه با ایرادات فنی خودرو...

عادات و روش های منسوخ امدادرسانی

به گزارش خبرخودرو، امروزه در کشور، مراكزی جهت ارائه خدمات امدادی به شكل منسجم و كارآمد وجود دارد که درخواست امداد از این مراکز، راهی مطمئن و ایمن در هنگام مواجهه با نقص فنی خودرو و حوادث رانندگی است. این درحالی است که هنوز هم برخی از افراد در هنگام وقوع سوانح و یا در هنگام مواجهه با ایرادات فنی خودرو، پیش از دریافت امداد، از عادات و روش هایی منسوخ مانند بکسل کردن غیراصولی، هل دادن، باطری کمکی و حمل غیراستاندارد به عنوان راه حل استفاده می­کنند که هر یک از این موارد می‌تواند آسیب هایی را به خودرو و حتی حاضرین وارد نماید که در اینجا به بررسی برخی از این روش‌های نادرست و آسیب‌های مرتبط با آن می‌پردازیم.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث عدم استارت خوردن خودرو و خواب باطری شود. در این شرایط یکی از روش­های آسیب زا که ممکن است توسط افراد به کار رود باطری به باطری کردن است.

عدم رعایت نکات ساده اتصال در باطری کمکی ممکن است باعث ایجاد مشکل و خسارات جدی شود. در بعضی از خودروها ممکن است اشتباها از روکش قرمز رنگ برای قطب منفی استفاده شده باشد. در بسیاری از خودروها نیز برای روکش قطب مثبت در کارخانه از رنگ مشکی استفاده می شود. همچنین این امکان وجود دارد که در بعضی از خودروهای کارکرده با وجود تفاوت اندازه سر باطری مثبت و منفی از سر باطری اشتباه در یکی از قطبها استفاده شده باشد؛ اتصال اشتباه قطبها ممکن است منجر به خرابی دینام، قطعات الکتریکی و الکترونیکی، ECU (کامپیوتر خودرو) و حتی آتش سوزی و سوختگی شود. بنابراین اطلاع نسبی از مسائل فنی متضمن عملکرد درست نیست زیرا حداقل در این مورد خاص بیشتر اشتباهات توسط افراد ماهر اتفاق می افتد.

حتی ماهرترین افراد نیز گاهی با اتصال اشتباه قطب‌ها باعث صدمات جدی به خود و خودرو می شوند. همچنین در صورت ارتکاب پاره‌ای از خطاها علاوه بر تاخیر در روشن شدن موتور و داغ شدن کابل‌های کمکی احتمال آسیب به دینام و بعضی از قسمت‌های الکتریکی دو خودرو وجود دارد.

حمل اتومبیل نیز نیازمند رعایت استانداردهایی است که در صورتی‌که رعایت نشود ممکن است در هنگام جابه جایی خودرو آسیبی به بدنه خودرو وارد شود. آموزش حمل استاندارد به امدادگران و تدوین استانداردهای حمل در شرکت‌های معتبر امدادخودرویی می‌تواند مشکلاتی که در حمل غیراستاندارد و خسارت‌های وارده به خودرو جلوگیری شود. بنابراین درخواست امداد از مراکز امدادی معتبر، بهترین راهکار در هنگام مواجهه با اینگونه مشکلات است.

در بکسل کردن اصولی نکات بسیار زیادی را باید مد نظر قرار داد که غفلت از هریک از آنها موجب آسیب به خودروها می شود؛ برخی از این نکات عبارتند از: بررسی سیستم فرمان، بررسی سیستم ترمز هیدرولیک خودرو، سلامت ابزار مخصوص بکسل، بررسی محل اتصالات، یافتن مسیری خلوت و ایمن، سلامت سیم بکسل و تاب نداشتن آن، روشن بودن فلاشرها، حرکت مناسب فرمان، استفاده صحیح از ترمزدستی و دنده خودروها و موارد دیگر؛ بدیهی است که عدم رعایت هر یک از نکات ضروری می تواند خطرآفرین باشد.

اگر در بکسل کردن از خودروی مناسبی برای یدک و یا بکسل کردن خودرو استفاده نشود ممکن است به هر 2 خودرو آسیب وارد شود و هزینه های بیشتری به بار آید.

زمانی که خودرو روشن نمی‌شود، مشکل می‌تواند به موضوعات بسیاری مرتبط باشد اما دلیل این مشکل هرچه که باشد، هل دادن روش مناسبی برای روشن کردن خودرو نیست و درواقع، روشن کردن یک خودروی دنده دستی با هل دادن باید آخرین راهکار باشد. تحت هیچ شرایطی نباید تلاش کرد که به تنهایی یک خودرو را با هل دادن روشن نمود؛ تلاش برای این کار نه تنها برای خودرو خطرناک است، بلکه ریسک آسیب جدی به فرد نیز وجود دارد. ضمنا روشن کردن خودرو با هل دادن به کمک انسان کار خطرناکی است زیرا کسانی که خودرو را هل می‌دهند ممکن است لازم باشد دقیقاً پشت خودروی شما وارد خیابان شوند.

هنگامی که سوار خودرو می شوید و می خواهید استارت بزنید، درست قبل از مرحله استارت با انواع و اقسام چراغ های هشدار روبرو می شوید که البته لحظه ای پس از استارت خاموش می شوند اما اگر چراغی بعد از استارت روشن بماند، باید به آن توجه کرد چرا که ممکن است حاوی پیام مهمی باشد که عدم توجه به هر یک از این هشدارها می تواند عواقب زیانبار و خطرناکی داشته باشد؛ هشدار کمربند ایمنی، هشدار ایربگ، هشدار ترمز، هشدار ای بی اس، سنسور دما، هشدار سطح و فشار روغن، هشدار سیستم برق، هشدار سیستم تعلیق، هشدار فشار باد تایرها و علامت چراغ نوربالا مواردی است که باید پیش از حرکت به آن توجه شود.

آنچه که توجه به آن ضروری است، اقدام به درخواست امداد از مراکز خدمات امدادی معتبر است تا آسیب‌های جانی و مالی در زمان حوادث به حداقل رسد و حادثه و یا ایراد فنی خودرو در فرآیندی استاندارد و در زمانی قابل قبول رفع شود.

به این ترتیب بهترین کار در زمان مواجهه با نقص فنی خودرو و یا سوانح رانندگی، به منظور دریافت خدمات امدادی استاندارد و رفع نقص خودرو در سریع ترین زمان ممکن، تماس با امداد خودرو ایران به شماره تلفن 096440 و یا مراجعه به وبسایت این شرکت به آدرس 096440.com است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"